• Post category:Faaliyetler

Nisan ayında “TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazanan Üniversitemiz, tüm hizmet alanlarında kalite çıtasını yükseltmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda bünyesinde güvenli ve etkin bir bilişim sistemi oluşturmayı amaçlayan Üniversitemiz, “ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” belgesi almak için çalışmalara başladı.

Üniversitemiz bu çalışmayla kurum içinde kalite kültürünü güçlendirmeyi, standartları geliştirmeyi ve iç paydaşların beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyor.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek ISO:27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları öncesi, personellerimize yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Fakülte Dekanlarımız, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz, Daire Başkanlarımız ve akademik-idari personelimiz katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bilgi İşlem Daire Başkanımız Sayın Yüksel SANDALCI, “Sayın Rektörümüzün tensipleriyle, ISO 27001 Bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulumu, bir dizi eğitim ve sızma testini içeren çalışmamızı TURKSAT üzerinden alt yüklenici Firma NK Bilişim ile başlatmış bulunuyoruz. Hedefimiz bu süreci ISO/IEC 27001 sertifikasıyla ile sonuçlandırmak. Üniversitemizin bu sertifikayı almasıyla Bilgi İşlem Daire başkanlığımızca yürütülen hizmetlerin ‘Uluslararası standartları sağladığı’ belgelendirilmiş olacaktır” dedi.

Ardından konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN da değişen ve gelişen dünya koşullarında bilgi güvenliğinin de en az fiziki güvenlik kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Bu yönüyle Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini önemsediklerini ifade etti.

Üniversitemizin yakın zamanda “TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” aldığını hatırlatan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Kalite yönetim sisteminde olduğu gibi, bilgi güvenliği yönetim sisteminin oluşumu ve işletilmesi de bir süreçtir. Tüm personelimizin bu sürece olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Üniversitemizin ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemini tüm birimlerinde etkin bir şekilde uyguladığını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesinin de alınmasıyla, Üniversitemizin çok daha iyi noktalara geleceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından NK Bilişim Firması Genel Müdür Yardımcısı Sayın Akif UZUN tarafından ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin kurulum aşaması ve sistemin Üniversitemize sağlayacağı katkılara ilişkin sunum yapıldı.  

Sayın Akif UZUN, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında ilerleyen günlerde personelimize yönelik “Temel BGS”, “Dokümantasyon” “Varlık ve Risk”, “Parola”, “Güvenli Olmayan Yazılımlar”, “E-Posta”, “Sosyal Mühendislik”, “İnternet Güvenliği” ve “Yasal Sorumluluklar” gibi konularda eğitimlerin verileceğini de ifade etti.

NK Bilişim Firması Genel Müdür Yardımcısı Sayın Akif UZUN, toplantı sonrası Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI da eşlik etti.