Akademik ve İdari Personelimizin Dikkatine,

tiago.cantalice@palmares.gov.br e-posta adresinden gönderilen şifrenizi almaya yönelik (Phising Mail) maillerin geldiği tespit edilmiştir.

Üniversitemiz e-posta Servisine ait tiago.cantalice@palmares.gov.br kullanıcı hesabı yoktur.

Söz konusu tiago.cantalice@palmares.gov.br veya Teknik Destek Sistemi, Yardım Masası.DPT-T.C. Sinop Üniversitesi Telif Hakkı Web Takım Yönetimi. adıyla gelen e-postalara cevap dönülmemesi ve E-posta ile gelen içerikte yer alan linklerin (E-posta hesabınızı yükseltmek için ekli e-postayı indirin.  https://mail.sinop.edu.tr.urquhartllc.com/mail.sinop.edu.tr.html) tıklanmamasının şifre güvenliğiniz için önemli olduğunu bildiririz

Phising Mail Nedir?
Phising (Oltalama) e-postaları son zamanların en gözde saldırı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem, resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan e-posta yardımıyla kişileri sahte sitelere yönlendirerek, site üzerinde kişilerin bilgilerini (hesap bilgileri, parola, kart bilgileri vs.) çalmaya yöneliktir.

E-posta hesabınızda bu tarz e-postalar gördüğünüz zaman;

  • Gelen e-posta bilgilerini kontrol ediniz.  Gelen e-posta’nın kimden geldiğinden emin değilseniz dikkate almayınız. E-postaya geri dönmeyiniz.
  • E-Posta yoluyla gelen linki (site adresini) tıklamayınız. Eğer işlem yapmanız gerekiyorsa, gelen e-postanın gönderildiği kurumuna ait web sitesine kendi tarayıcınız üzerinden adresi yazarak giriniz (www.sinop.edu.tr, mail.sinop.edu.tr) ve işlemlerinizi bu adres üzerinden yürütünüz.
  • E-posta yoluyla gelen dosyaları açmayınız. Bilgisayarınızın ve antivirüs programının güncel olmasına dikkat ediniz.

İlgili hesaplarınıza ait bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, ilgili Kurum / Kuruluş ile görüşerek doğrulama yapınız.

Kullanıcı bilgilerinizi vermiş olabileceğinizden şüphe ediyorsanız, ilgili Kurum / Kuruluş ile iletişime geçerek erişim bilgilerini en kısa zamanda değiştiriniz.

Söz konusu kullanıcı bilgileriniz Üniversitemiz Bilişim Kaynakları ile ilişkili ise, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızı bilgilendiriniz ve erişim bilgilerinizi en kısa zamanda değiştiriniz.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız;

  • bidb.sinop.edu.tr web sitesi üzerinde bulunan kurumsal e-postalar (duyuru@sinop.edu.tr, bidb@sinop.edu.tr vs.) haricinde farklı bir e-posta hesabından e-posta göndermemektedir. Bu hesaplar haricinde gelen e-postaları dikkate almayınız.
  • Kurumsal e-postaya giriş sitesi mail.sinop.edu.tr adresinde bulunmaktadır. Bu adres haricinde başka bir adres üzerinden hizmet verilmemektedir.
  • Kota artırımı gerçekleştirmek için elektronik bir sistem kullanılmamakta olup, kurumsal e-postanın kota bilgileri tarafınıza e-posta ile gönderilmemektedir.