• Post category:Faaliyetler

Üniversitemizce satın alınmış bulunan “Microsoft Kurumsal Lisanslar” kapsamında ücretsiz olarak sunulan hizmetlerin (Office 365 servisleri, Teams, vb.. ) kullanımı hakkında öğrencilerimize, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız koordinesinde ve Microsoft Global danışmanlarınca ücretsiz online eğitimler verilmesi planlanmıştır.

Bu kapsamda 23-24 tarihlerinde gerçekleştirilen online eğitimlerimiz;

23 Aralık’ta MS Danışmanı Bekir TURAN tarafından verilen kişisel bilgisayarlarda windows işletim sistemi kurulumu, kurulu olan işletim sistemlerinin lisanslarının aktivasyonu, https://portal.office.com web sayfası üzerinden Office365 servislerinin anlatımı, kişisel cihazlara Microsoft Office Pro sürümlerinin yüklenmesi vb. gibi araç ve servisler anlatılmıştır. Devamında MS Azure servisi tanıtılara https://portal.azure.com üzerinden öğrenci hesabu aktifleştirip kredi tanımlanmıştır. Tanımlanan kredi ile Azure üzerinden sanal bilgisayar kurulumları örnekleri yapılarak eğitim tamamlanmıştır.

24Aralık’ta MS Danışmanı Bekir TURAN tarafından verilen Microsoft Teams eğitiminde Teams çevrimiçi video konferans sistemi tanıtımı yapılarak sınıflar, kanallar, proje ekipleri oluşturma, öğrencilere ödev ve not verme gibi işlemlerin yapıldığı arayüzler anlatılmıştır. Ardından interaktif ders araçlarının kullanımı demo olarak oluşturulup öğretmenlerin ve öğrencilerin yapabilecekleri etkinlik ve aktiviteler için örnekler verilmiştir. Teams çevrimiçi video sırasında platform üzerinden gerçekleştirilebilecek bir takım özellikler örnek olarak tanıtılmış bir ders/eğitim sonucunda öğreticinin teams üzerinden faydalanabileceği istatistikler gösterilerek yapılarak eğitim tamamlanmıştır.