• Post category:Faaliyetler

Tüm hizmet alanlarında kalite standartlarını yükseltmeye devam eden Başkanlığımız, “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası” almaya hak kazandı.

Bünyesinde güvenli ve etkin bir bilişim sistemi oluşturmak için 9 Mart 2021 tarihi itibariyle çalışmalara başlayan Başkanlığımız, kurum içinde kalite kültürünü güçlendirmek, standartları geliştirmek ve iç paydaşların beklentilerini en iyi şekilde karşılamak amacıyla bir dizi yeni uygulama hayata geçirdi.

Bu kapsamda Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin gerektirdiği El Kitabı, Hedefler, Prosedürler ve İç Tetkik aşamalarını da başarıyla tamamlayan Başkanlığımız, 30 Kasım 2021 Salı günü TÜRKAK tarafından akredite edilen BBS Belgelendirme Firması yetkililerince dış tetkik sürecine tabi tutuldu.

Belgelendirme firmasınca yapılan değerlendirmelerde, Başkanlığımızın bilgi güvenliği konusunda gerekli kriterleri taşıdığı tespit edilerek Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası alınmasının uygun görüldüğü açıklandı. Bu sertifika ile Üniversitemizin bilgi güvenliği konusundaki yetkinliği de uluslararası düzeyde belgelendirilmiş oldu.

Dış tetkik sonrası Senato Toplantı Odası’nda yapılan değerlendirme toplantısına; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI ve Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN, Genel Sekreter V. Sayın Ali ALTUNGEYİK, Bilgi İşlem Daire Başkanımız Sayın Yüksel SANDALCI, BBS Firması Baş Denetçisi Sayın Yunus YILMAZ, Denetçi Sayın İsmail İNCİ, National Keep (NK) Firması Genel Müdür Yardımcısı Sayın Akif UZUN ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Personelimiz katıldı.

Rektörümüzden Teşekkür

Toplantıda konuşan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızın hizmetlerinin uluslararası standartlarda sunulduğunu gösteren en önemli belge ve kanıtın “ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası” olduğunu ifade etti.

Günümüzde veriyi elde etmek kadar, o verinin korunmasının da önemli olduğunu belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Üniversitemizin almaya hak kazandığı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası ile bu alanda da hizmetlerini gerekli standartlara taşıdığını söyledi. Sertifikanın Üniversitemize, personel ve öğrencilerimize hayırlı olmasını dileyen Rektörümüz, süreçte emeği geçen personelimize teşekkür etti.